Najlepší koncert v Košiciach - Blaze Bayley

Autor: Michal Gabriš | 25.4.2012 o 15:29 | (upravené 3.5.2012 o 21:57) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  35x

Je to vyše mesiaca od tejto výnimočnej udalosti, ale kto tam bol, určite to má v živej pamäti. Lebo Blaze je nielen skvelý spevák, ktorý robil dva albumy s kapelou Iron Maiden (The X-Factor a Virtual XI) , ale ja mysliteľ a filozof. Malý-veľký muž na svetovej scéne. Keď mu po vydaní piateho sólového albumu The Man Who Would Not Die v roku 2008 zomrela manželka a manažérka v jednej osobe,  nevzdal to, nahral živý záznam a dva albumy. Ten posledný, The King of Metal, nám prišiel predstaviť do košického Collossea.

Znova bolo nudné, ospalé, typcky pondelkové ráno. Zaspal som na opravnú písomku z matematiky, ale bolo mi to jedno, aj tak by som vedel ešte menej, než normálne. Čas v škole ubehol netypicky rýchlo a už bolo poobedie a už som umýval vlasy, nech pred koncertom aspoň nejako vyzerám. Dohodli sme sa s kamarátom, kde sa stretneme a už sa išlo. Nakoniec sme skočili na chvíľku aj do skúšobne, vychýreného miestečka našej partie.

V Collosseu už mali otvorené, tak sme si sadli k pivku a počúvali zvukovú skúšku. Nedalo sa nevšimúť si, že sám Blaze predáva merchandise a tak sme využili príležitosť a dali sme mu nejaké veci na podpis a spravili pamätné fotky.

Priamo na mieste sa k nám dostala informácia, že nebudú predkapely, len čisto Blaze. Podľa mňa to bolo fajn, aspoň som sa "nerozbil" hneď na začiatku, ako je mojím dobrým zvykom. Po asi hodinke stávenej v spoločnosti starších prísediacich, veľmi vtipných, a zvítaní sa s bývalým slovenčinárom, sme počuli, že už dávali intro, tak sme sa pobrali pred pódium. Ešte sme to nevedeli, ale na 130 platiacich sa chystal masaker.

Otváracia skladba " Will To Win" z albumu Blood & Belief nebola vôbec zlým riešením, práve naopak! Parádne nás nažhavila a stihol som si všimnúť, že Blaze obmenil štvoricu muzikantov a vyskytoval sa tam jeden "mladý s detskou tvárou". Ten dotyčný je Thomas Zwijsen, Youtube star z Belgicka, akurát mu to šplhalo na 24 rokov. Kapela okamžite pokračovala "Maidenovskou" vecou - "Lord of The Flies". Ako originál! To je jediné, čo sa k tomu dá povedať. Nasledovala balada z nového albumu "Dimebag" o zastrelenom gitaristov kapiel Pantera a Damageplan. Každému, kto rozumel textu, musela vyhŕknuť aspoň jedna slza... Krátka úderná "The Launch" napravila chuť znova na dávku priamo do uší a pokračovanie v podobe "Ghost In The Machine" nemohlo nikoho nechať len tak v pokoji. Pred ďalšou "King of Metal" zafilozofoval, kto je vlastne ten "king of metal". Vravel, že sme to všetci metalisti a že by sme sa mali spojiť, je jedno , kto má aké kapely rád, sme predsa metalisti, tak aký je tam rozdiel? Niekoľkokrát počas koncertu ďakoval za to, že nás tam prišlo toľko( v Európe mal priemer 60 ľudí/koncert, v Južnej Amerike dokáže vypredať desať tisícový štadión) a stále nás burcoval a my sme burcovali jeho. Pokračovanie v podobe "Silicon Mesiah" zo sólového debutu a "Faceless" z predposledného albumu gradovali atmosféru a keď už človek nevládal, stačilo sa pozrieť na kvintet na pódiu a znova sa energia vrátila. "The Brave" do nás napumpovali plnou silou a keď už sa zdalo, že klub vybuchne, o level zvolnili " The Black Country", ale stále mala tempo na skákanie. Už bolo na čase! "Stare At The Sun" konečne úplne povolilo atmosféru a už som cítil absenciu skladieb od IM. Moja prosba bola vyslyšaná a dali hneď štyri kúsky. Prvou bolo "The Clansman" a tá zas vrátila atmosféru do výšin. Pred "Man On The Edge" nám poriadne vynadal a osobne som z nadávok adresovaných mne(nám) nikdy nemal lepší pocit. "Futureal" len svižne zaklincoval setlist, ktorý dávali všade v Európe.

My sme však asi boli lepší( ako som sa neskôr dozvedel, tak aj Maďari) a dostali sme prídavok v podobe "Virus" a "Leap Of Faith".

Keď sa pobrali z pódia, ešte došlo na poriadne potľapkanie rúk z pódia a hor sa! do šatne. Po kratučkej chvíli sa otvorili dvere a povyliezali všetci muzikanti. Ochotne sa fotili, dokonca basák si pýtal cigaretu(" škoda, že nefajčím", pomyslel som si) a keď niekoho našiel, tak vypýtal od bubeníka paličku a dotyčnému ju dal. Ešte sme prehodili pár slov s gitaristom a pobrali sme sa aj my kade ľahšie.

Najlepší koncert na svete, bez supportu, s pivom, ktoré sa na začiatku nedalo piť, ale s atmosférou, akú vie vytvoriť spojenie Blaze+Heavy metal+ skvelí ľudia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?